Karol Sklenár Executive Chef – Culinary Dreams členom súťažného tímu „Kuchársky bronz zo Švajčiarska“, 23.-27.11.2013

Posted by admin - 7. decembra 2013 - Archív 2013 - No Comments

Tento týždeň sa švajčiarske mesto Basel stalo dejiskom medzinárodnej súťaže kuchárov – Salon Culinaire Mondial ´13. Slovenskí šéfkuchári, združení v Gourmet klube, sa na nej zúčastnili po prvý raz a navarila si bronzové umiestnenie.

Súperiť s tímami z Kanady, Singapuru, Malajzie, Švajčiarska, Talianska a mnohých ďalších nie je vôbec ľahká záležitosť.  Majú za sebou nielen veľkorysé finančné zázemie a dostatok príležitosti na prípravu, ale aj skúsenosti so súťažami a vôbec silné tradície profesionálnej gastronómie. Družstvo zložené z kapitána Jaroslava Uhlára z Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici, Petra Pikovského z Grand hotela v Starom Smokovci (členov asociácie Historické hotely Slovenska), Daniela Hrivňáka z AuCafé a Roman Restaurants Bratislava, Tibora Samaranského z Vinum Galeria Bozen v Pezinku, Karola Sklenára z Culinary Dreams, cukrára Michala Baniara z Gerardinu v Púchove a dekoratérky Viki Šidlovej z WTB Events vôbec nedúfali, že získajú niektorý kov.

Peter Pikovský, Karol Sklenár a Daniel Hrivňák sa podujali súperiť v kategórii studenej kuchyne. Ich úloha pozostávala z 8-porciovky a dvoch omáčok, nuž pripravovali kačacie prsičká s tekvicovými semiačkami, terinu z prepeličích pŕs s palacinkou z fialových zemiakov, tlačenku z trilógie divinových chrbtov, špenátovej rolky plnenej bryndzou, glazovanej baby zeleniny, paprikovej omáčky a zázvorovej omáčky s medom a tatranským čajom. Dano Hrivňák spolu s Jarom Uhlárom pripravovali aj dva teplé a dva studené finger foods.

Peter Pikovský a Tibor Samaranský varili dve teplé predjedlá, podávané na studeno a päťchodové vianočné menu si vzali na starosť Karol Sklenár, Tibor Samaranský a Jaro Uhlár. Michal Baniar servíroval mocca krém s chilli čokoládou, čučoriedkovú pralinku s pomarančovým marcipánom, jahodovo-pistáciový rez s čokoládovou omáčkou a ďalšie tri tzv. friandises – maškrty.

Národné tímy sa mohli zúčastniť aj v live cooking, regionálne tímy – nás nevynímajúc – sme jedlo pripravovali len v menovaných kategóriách, mimo výstaviska. Reštaurácia, určená na prípravu, nám však bola k dispozícii len v noci. Pritom tabuľa sa dolaďovala priamo na mieste, na čo nám hodiny vymeriavali len 105 minút. Komisári z rôznych kútov sveta hodnotili zloženie jedál, použité suroviny, zostavenie menu ako celku a techniku gelovania. Na „Culinaire Mondiale“ sme boli po prvý raz, preto považujeme bronz za výborný výsledok. Nabudúce sa vyhneme chybám, za ktoré sme body stratili – opakovanie surovín v jednom gastronomickom celku či veľkosť niektorých prvkov.